Nowinki

" Jeździć konno może nauczyć się każdy, ale jazda w harmonii z koniem to sztuka"

Konie, Ogłoszenia, Handel, Giełda Koni, Koński Targ Liczniki

Beskidy szlaki te znane i mało znane. To dzięki świętej Kindze, żonie księcia Bolesława Wstydliwego, możemy cieszyć się urokami ziemi sądeckiej – ona bowiem wniosła ją w XXIII wieku we wianie do granic administracyjnych Polski. Za jej zasługą dziś jesteśmy dumni z Beskidu Sądeckiego – pasma górskiego, które rokrocznie odwiedza ponad dwieście tysięcy turystów.

Co ich przyciąga na ziemię sądecką? Odpowiedź jest prosta. Wszystko! Od malowniczych krajobrazów, przez osobliwości przyrody, zabytki, aż po bogate dziedzictwo kulturowe. Beskid Sądecki jest przyjazny turystom, przyjemnie się go zwiedza. Region obfituje w trasy wycieczkowe, pozwalające poznać w pełni jego piękno. Podróżując nimi, każdy znajdzie coś dla siebie. A jest czego szukać! Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze beskidzkie szlaki.

Na sądeckim odcinku Głównego Szlaku Beskidzkiego, biegnącym od Krościenka do Krynicy-Zdrój turystów czeka sporo wrażeń. Po minięciu Dzwonkówki i malowniczej przełęczy Przysłop, dotrą do Skałki. Tam znajdą legendarny kamień - krzesło św. Kingi, na którym księżna zwykła odpoczywać podczas wędrówek do Zamku Pienińskiego. Potem ścieżka przez gęsty, karpacki las doprowadzi ich do schroniska na Przehybie, ważnego schronu partyzantów z drugiej wojny światowej. Z Przehyby szlak GSB powiedzie wędrowców na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową. Na jej szczycie znajduje się pomnik tysiąclecia państwa polskiego i wieża widokowa, z której turyści będą mogli cieszyć się widokiem panoramy Beskidów, Pienin i Tatr. Najpiękniejszy punkt widokowy czeka ich jednak podczas dalszej wędrówki, na Przełęczy Obrazek. Droga z „Obrazka” do doliny Popradu doprowadzi piechurów aż do Rytra, w którym znajdą ruiny zamku będącego niegdyś strażnicą biegnącego tędy szlaku kupieckiego łączącego ziemię sądecką z Węgrami. Stamtąd wejdą stromą ścieżką na pasmo Jaworzyny Krynickiej, gdzie czeka na nich punkt widokowy na Hali Jaworzyn oraz Wierch nad Kamieniem, na którego zboczach znajduje się spektakularna Jaskinia Niedźwiedzia, licząca ponad sześćset metrów długości. W okolicy turyści mogą podziwiać również inne jaskinie i wychodnie skalne, jest tu ich wyjątkowo dużo. Idąc dalej Beskidzkim Szlakiem Głównym, wędrowcy natrafią na Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej – muzeum, w którym dowiedzą się nieco więcej na temat regionalnej działalności partyzantów AK podczas drugiej wojny światowej, a nawet obejrzą pamiątki po walkach z tego okresu. Ostatnim punktem na szlaku będzie znane uzdrowisko Krynica-Zdrój z wodami termalnymi o cudownych właściwościach, licznymi zabytkami architektonicznymi i muzeum Nikifora wyposażonym w ponad tysiąc prac miejscowego artysty.

Sądeckie Beskidy to też szlaki tematyczne takie jak Szlak Cerkwi Łemkowskich. Jest to droga wiodąca dookoła gminy Krynicy-Zdrój, na której znajduje się jedenaście zabytkowych cerkwi greko-katolickich i prawosławnych, będących spuścizną po Łemkach zamieszkujących niegdyś te ziemie. W większości cerkwi zachowały się oryginalne ikony sakralne, a same budynki są gratką dla miłośników historii architektury. Tym polecić warto Szlak Architektury Drewnianej, na którego sądeckim odcinku znajdują się aż dwadzieścia cztery obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Głównie są to budynki sakralne, choć wśród nich znajdują się także elementy zabudowy miejskiej i skansen mieszczący się w Sądeckim Parku Etnograficznym. W Beskidzie Sądeckim Maria Kownacka napisała swoją słynną książkę dla dzieci „Rogaś z Doliny Roztoki” – tytułową dolinę można oglądać we wsi Roztoka, nieopodal Rytra. Powstały tu Park Ekologiczny jest idealnym miejscem do podziwiania osobliwości przyrody oraz dziewiczych gatunków roślin bagiennych, gadów i płazów.

Tutejsze ścieżki są od wieków intensywnie eksploatowane przez handlowców, dyplomatów i wojsko. Teraz przyjmują głównie turystów. Beskidy szlaki swoje otwierają przed wszystkimi – zarówno tymi poruszającymi się samochodami i rowerami i jak i tymi zwiedzającymi okolicę pieszo czy konno.

W Beskidzie sądeckim kwitnie agroturystyka, przyjemna alternatywa dla noclegów hotelowych. Gospodarstwa agroturystyczne oferują ciszę , spokój, rodzinną atmosferę i niskie ceny. Organizują także liczne atrakcje dla turystów, takie jak rajdy konne po beskidzkich szlakach, imprezy tematyczne i wycieczki. Warto skorzystać z ich oferty, jeśli pragnie się poznać Beskidy!